Počítač, nebo stavebnice?
Počítač se poslední dobou stává součástí téměř každé domácnosti, ve školách se čí informatika a spousta mladých lidí touží po kariéře v programování a IT firmách.
Najde se ale i skupinka nadšenců, kteří se v počítačích vyznají na tolik, že si ho rovnou samotní postaví. Že to není až taková věda? Že stačí nakoupit součástky a propojit je? Kéž by! Součástky mají spoustu parametrů, některé se hodí víc na herní počítače, některé se využijí spíš v kanceláři. Musíte znát rozměry, abyste součástky mohli propojit a aby se vešly na vámi vybrané místo. Musíte řešit chlazení, hlavně směr proudění vzduchu a ideálně do toho započítat i teplotu místnosti a teplotu procesoru při činnostech, které na počítači hodláte dělat nejvíce. Cena je samozřejmě dalším parametrem, podle kterého se musíte řídit. Už se to zdá složitější, že? A přesto se najdou tací, kteří to posouvají ještě o něco dál.
Postaví si počítačový stůl. V podstatě tedy součástky postaví přímo do stolu. Většinou má stůl skleněnou vrchní desku, aby bylo na součástky hezky vidět, spousta nadšenců si tak vybere součástky s nejrůznějším podsvícením a efekty. Vně zůstane jen monitor, klávesnice a myš. Se stolem přichází o něco více potíží. Hodně záleží na jeho rozměrech, protože by se taky mohlo stát, že se bude procesor přehřívat, jelikož chlazení pomocí vzduchu nemusí utáhnout celý stůl. Pak se nabízí vodní chlazení – poměrně drahá záležitost. Za počítačovými stoly stojí hodně projektování nejen kvůli chlazení, ale i kvůli délce drátů jednotlivých součástek a snaze o jistou estetičnost. Podobnou věc si totiž stavíte pravděpodobně proto, že na počítačové součástky chcete vidět, kdyby ne, stačí všechno zapojit do klasické počítačové bedny.
Postavit si svůj vlastní počítač sice rozhodně není brnkačka, ale má to jednu nespornou výhodu – máte tam totiž přesně to, co chcete, nejde o žádné kompromisy a odhady prodejců. Už proto se pár nadšenců rozhodlo stavět počítače na zakázku, protože tak lidé dostanou opravdu jen to, co chtějí a potřebují. Někdy se stane, že to vyjde i levněji než v obchodě, protože to, co člověk nechce, tam jednoduše nemá.
Pokud se ale chcete pustit do stavění počítačů a nemáte zkušenosti, doporučuji minimálně poradu s někým, kdo už zkušenosti má. Přece jen jde o drahou záležitost a prodat součástky k počítači opravdu není jednoduché právě kvůli individuálním potřebám každého jedince.