Masožravka v obýváku
Ne, není potřeba se bát, tyto rostlinky mají jen schopnost lapat hmyz, odborně se jedná o rostliny insektivorní, tedy rostliny hmyzožravé. U těchto rostlin se jedná o různorodou skupinu, které jsou jen vzdáleně příbuzné, ale spojuje je právě ta vlastnost lovit a konzumovat živočichy. Ano i živočichy, neboť některé druhy dokáží mít jako svou kořist i malé obratlovce, jako jsou ptáci, ještěrky, žáby a hlodavci. Ale naštěstí není váš oblíbený křeček v nebezpečí, protože většina těchto rostlin lapá jen malé živočichy a hlavně zástupce hmyzu, jako jsou mouchy.
Tyto rostlinky jsou vhodné i pro vaše ratolesti, musí se o ně starat, čímž získají určité návyky zodpovědnosti. Pokud vaše dítě dostane jako dárek takovou rostlinku, je docela možné, že lovení obtížných much se stane jeho koníčkem a váš odpočinek po celodenním shonu bude už rušit ne obtížný hmyz, ale zvuk plácačky na hmyz. Je pěstování těchto rostlin v bytě náročné?
Pěstování hmyzožravých rostlin v bytě
Náročnost těchto rostlin je založena jen na vlhkém stanovišti. Většina hmyzožravých rostlin roste na biotopech, jako jsou rašeliniště, nebo břehy vod, které jsou trvale vlhké. Při pěstování v bytě toho docílíme jednoduše, rostliny v květináči jsou umístěné ve větší misce a substrát je vlhčený podmokem. Pokud budeme vodou z vodovodu, odstátou jeden den, dolévat, tak nemůže dojít k jeho proschnutí. Ale nejvhodnější je voda měkká, tedy dešťová a rybniční. Substrát je tvořen kyselou rašelinou, která má nasávací schopnost. Pokud odjíždíme pryč na delší dobu, vodu dolijeme až po okraj nádoby. Rostlinky snesou jak polostín, tak i přímé sluneční světlo. V bytě jsou nejvhodnější východní a jižní parapety oken. Jaké druhy volíme? Velmi atraktivní je mucholapka (Dionaea muscipula), ta má aktivní pohyb pasti, kterou chytá kořist. Nic nebrání tomu, abychom velmi opatrně pomocí pinzety nabídli rostlině ulovenou mouchu. Stačí, když se jemně dotkneme mouchou v pinzetě půlek listu a obě poloviny se sevřou a kořist ukryjí. Pinzetu samozřejmě opatrně vytáhneme. Dalšími neméně atraktivními jsou špirlice (Sarracenia), ty mají dlouhé vzpřímené trubičky, které se v přírodě plní hmyzem. I zde v podmínkách bytu, můžeme „přikrmovat“. Další vhodnou rostlinou z tohoto druhu je rosnatka (Drosera). Ta má listy s výrůstky, které mají schopnost produkovat trávicí enzymy a lepkavou hmotu na přilákání a následné lapení hmyzu. Opět zde nic nebrání možnému „přikrmování“.