Musíme vždy polykat tabletky?
Farmaka v podobě jako je známe jsou pro nás úplným dobrodiním. Nemůžeme spát? Otevřeme lahvičku s léky, vyjměme tabletku a za pár okamžiků nevíme o světě. Bolí nás hlava? Z blistru vyloupneme pilulku a za chvíli pocítíme úlevu. Jak jednoduché.
Všechno má ale svá Ale. Za všechno se platí a ze všeho se odevzdává daň. Tím poplatkem, tou daní je to, že ty látky, které farmaka obsahují, jsou sice v mnohých případech přírodního charakteru, jenže jsou zbaveny všeho ostatního, co bylo původně celkovým obsahem oné rostlinky. Navíc farmaka obsahují i syntetické látky a další balasty, které nás mohou zatěžovat.
Pokud to tedy není nutné, je dobré farmaka užívat, až je opravdu hodně špatně. Na uvolnění a základní úlevu i jako prevence nám úplně postačí výluh nebo macerát.
Bylinky můžeme užívat různým způsobem. Nejjednodušší je forma koření. Nasušenými bylinkami můžeme posypat chleba s máslem, nebo je použít jako koření do polévek. Mezi léčivé byliny se řadí i česnek. Uznejte že česneková polévka, je například v případě nachlazení velice chutným lékem.
Další formou užívání bylinek jsou různé druhy výluhů. Můžeme dělat horké čaje, kdy doporučené množství bylinek zalejeme buď horkou, nebo i vařící vodou. Po určité době, která trvá tak deset až patnáct minut, máme čaj připravený. Bylinné čaje se nedoporučuje moc sladit. Když už nezvládáme čaj tak jak je vypít, sáhneme raději po medu než po klasickém cukru.
Jinou formou je studený macerát. Některé bylinky obsahují látky, které by se vlivem vysoké teploty zničily. Proto z nich vyrábíme výluh studenou cestou. Množství byli zalejeme vodou o pokojové teplotě a necháme stát přes noc, někdy i déle. Macerát scedíme a máme ho připravený k užívání.
Všechny čaje popijme po celý den. Nemusíme pít velké množství, stačí jej užívat třeba po polévkových lžících, a to každou hodinu. Neměli bychom je však skladovat dlouhou dobu.